Nieuws —

Uitslag Europan 8

Redactie

De winnaars van de achtste editie van Europan zijn bekend. Uit 159 inzendingen die Europan Nederland ontving koos de jury zes eersteprijswinnaars, vier tweedeprijswinnaars en zes bijzondere vermeldingen.

Alkmaar

Eerste prijs

MR 007 – Post Industrialisation

René Berbee (Nederland/1976) en Marc Holvoet (België/1974)

Tweede prijs

GX 151 – Polderpark Huiswaard

Jeroen Tacx (Nederland/1966)

Bijzondere vermelding

AZ 123 – OCP

Thomas Bernhardt (Duitsland/1975) en John Zondag (Nederland/1967)

Dordrecht

Eerste prijs

XS 078 – Checkpoint

Wouter van Alebeek (Nederland/1977) en Joost van Noort (Nederland/1978)

Tweede prijs

NS 366 – Stretch 'n Squeeze

Nicole Schnelle (Duitsland/1972) en Saxon-Lear Duckworth (Verenigd Koninkrijk/1980)

Bijzondere vermelding

MP 153 – Urban Resolutions

Saskia Simon (Nederland/1980) en Renske van der Stoep (Nederland/1974)

boven: eerste prijs Tilburg
onder: eerste prijs Zwolle

Tilburg

Eerste prijs

EB 005 – Circumscribing the Shepherd's Garden

Dominique ter Beek (Nederland/1977), Jenny Eklund (Zweden/1976) en Chris Luth (Nederland/1975)

Tweede prijs

SF 111 – Hoflandscape

Stephanie Tunka (Duitsland/1976)

Bijzondere vermelding

MS 124 – Hidden Treasures

Åsa Bäckman (Zweden/1967), Marcel Rahm (Zwitserland/1969), Igor Gottschalk (Duitsland/1975), Petra Havelská (Slovenië/1983) en Vicky Loh (Verenigd Koninkrijk/1984)

Bijzondere vermelding

TV 888 – Forestation

Andrew Tang (Verenigde Staten/1973) en Kristien Vanmerhaeghe

(België/1976)

Zwolle

Eerste prijs

RG 001 – Crossfader

Fabrice Henniger (Duitsland/1974), Gabriel Kiderlen (Duitsland/1976), Helga Schmid (Duitsland/1975) en Rainer Geerdes (Duitsland/1973)

boven: eerste prijs Enschede
onder: eerste prijs Haarlem

Enschede

Eerste prijs

OC 486 – Triade

Robert Verrijt (Nederland/1979) en Floris Cornelisse (Nederland/1978)

Bijzondere vermelding

HI 111 – Barbapapa

Penne Hangelbroek (Nederland/1970) en Job Floris (Nederland/1974)

Haarlem

Eerste prijs

ZT 005 – Phoenixhof

Rindert Gerritsma (Nederland/1967)

Tweede prijs

OR 817 – Urban Orbits

Francesco Cazzola (Italië/1977)

Bijzondere vermelding

HE 420 – Cour

Ronald Janssen (Nederland/1968)

Eerste prijs Sintra (Portugal): ‘Nature is my Neighbour!’ van Lola landscape architects (Eric-Jan Pleijster, Cees van der Veeken en Peter Veenstra), Pieter Sprangers en Finbarr McComb

Naast winnende inzendingen voor de Nederlandse locaties, heeft Nederland ook in het buitenland gescoord: 1e prijs Finbarr MCComb, Pieter Sprangers, Peter Veenstra, Cornelis van der Veeken & Eric-Jan Pleijster (Sintra Portugal), 1e prijs Dagobert Bergmans & Thomas van Arman (Erfurt Duitsland), 2e prijs Andreas Qeudnau & Sabine Müller (Bergen Noorwegen), eervolle vermelding Thys Fokke Schreij (Luckenwalde Duitsland) en een tweede plaatst voor Sander Hasevoet (Antalya, Turkije) .

In een samenwerkingsverband van gemiddeld 20 landen organiseert Europan om de twee jaar een prijsvraag op het gebied van architectuur en stedenbouw. Europan nodigt jonge architecten uit heel (geografisch) Europa uit oplossingen aan te dragen voor reële locaties, die beschikbaar worden gesteld door opdrachtgevers en gemeenten.

In Nederland zijn voor Europan 8 zes gemeenten gevonden die een locaties beschikbaar hebben gesteld: Alkmaar (Vegro-terrein), Dordrecht (Stadshellingen), Enschede (Mixed Salad), Haarlem (Gonnetstraat), Tilburg (Burgerijpad) en Zwolle (Westenholte Noord). Het overkoepelende thema van de prijsvraag luidde 'European Urbanity & Strategic Projects'.

De Nederlandse jury bestond uit:

Anna Vos (NL), Hoofd Studio Bouwfonds / MAB development

Oedzge Atzema (NL), professor Universiteit Utrecht, Faculteit Geowetenschappen

Paul Depla (NL), wethouder Gemeente Nijmegen

Albert Fien (NL), stedenbouwkundige Gemeente Apeldoorn

Tadej Glazar (SLO), architect

Sylvia Karres (NL), landschapsarchitect

Paul Keogh (IRL), architect

Dominic Papa (GB), architect (winnaar Europan 3, Groningen)

Ingrid Rebel (NL), directeur Sité Woondiensten, Doetinchem

Marlies Rohmer (NL), architect

Olof van de Wal (NL), architectuurhistoricus