Archined
Zoeken
  • Artikelen
  • Onderzoek
  • Projecten
  • Vacatures
  • Agenda
  • Prijsvragen
  • Auteurs
  • Info

Leeuwarden Wilhelminaplein

HOSPER landschapsarchitectuur

nachtbeeld

fontein

terrassen

boombanken

plankaart

Terug naar overzicht

Gerealiseerd?

Ja

Adres

Wilhelminaplein

Locatie

Leeuwarden, Nederland

Opdrachtgever

Gemeente Leeuwarden

Projectduur

2009-2011

BVO

7800 m²

Bouwteam

HOSPER, SmitsRinsma, Het LUXlab, Rots Maatwerk, IPV Delft, Falco BV, Bert Bandringa (gem. Leeuwarden)

Fotograaf

Pieter Kers

Website

www.hosper.nl

Categorie

  • 72 Plein / openbare ruimte

Omschrijving

Het Wilhelminaplein ligt in het centrum van Leeuwarden. HOSPER heeft het inrichtingsplan gemaakt voor de openbare ruimte van het plein en omgeving. De inrichting van het Wilheminaplein vormt de sluitsteen van het project Nieuw Zaailand. Dit project, gelegen tussen het station en het winkelhart van Leeuwarden, behelst de nieuwbouw van het Fries Museum, een nieuwe pleinwand met winkels en appartementen en uitbreiding van de ondergrondse parkeergarage. Door deze ingrepen is de pleinruimte intiemer geworden. Bovendien is het Wilhelminaplein onderdeel geworden van het voetgangersgebied. Dit biedt kansen voor versterking van de verblijfskwaliteit.

Met het oog op het publieke karakter van de plek is gekozen voor een uitermate open planproces. Met behulp van 3 modellen is in een online enquête onderzocht welke planelementen konden rekenen op enthousiasme van bevolking en gebruikers. Op basis van deze publieksconsultatie en het ambtelijk advies is door de Raad een keuze gemaakt voor het model Tapijt.

Midden op het plein is een chique tapijt gelegd van drie soorten natuurstenen klinkers in een gevarieerde bestratingsrichting. Het tapijt ligt los van de gevelwanden en bemiddelt daardoor tussen de verschillen in schaal en bouwperiode van de omliggende gebouwen. In het tapijt zijn led-lampen, afwateringslijnen en kleine fonteinen verwerkt die bijdragen aan de levendigheid overdag en ‘s nachts.

Het plein wordt wekelijks gebruikt voor de markt en is verder geschikt voor grootschalige evenementen zoals concerten en de kermis. De uitdaging voor de inrichting is geweest om op flexibele wijze deze uiteenlopende programma’s te kunnen accommoderen en tegelijkertijd verblijfskwaliteit te realiseren op de momenten dat het plein geen georganiseerd gebruikt kent. Dit is reden geweest om bomen op het plein te introduceren. Deze komen de herbergzaamheid ten goede en zorgen voor een prettige atmosfeer. Meerstammige Suikeresdoorns staan gestrooid over het plein en worden beschermd door grote ‘boombanken’ van 2 x 5 meter, die tevens dienen als zitplek en op natuurlijke wijze de opstelling van de weekmarkt organiseren

Share / print

  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Linkedin
  • Mail
  • Print