Archined
Zoeken
  • Artikelen
  • Projecten
  • Vacaturebank
  • Agenda
  • Prijsvragen
  • Auteurs
  • Info

Bedrijventerrein BPAO, Fokker en Polanenpark

Terug naar overzicht

Gerealiseerd?

Ja

Locatie

Osdorp, Schiphol (Amsterdam), Haarlem, Nederland

Website

www.bdp.com

Categorieën

  • 63 Infrastructuur
  • 72 Plein / openbare ruimte
  • 74 Bedrijventerrein
  • 77 Landschap
  • 82 Gebiedsontwikkeling

Omschrijving

BUSINESS PARK AMSTERDAM OSDORP

Osdorp is het meest westelijk gelegen stadsdeel van de Gemeente Amsterdam. Begin jaren negentig is de Stadsdeelraad begonnen met de planvorming voor het aanleggen van een groenstructuur en een bedrijvenpark in de Lutkemeerpolder. Het Stadsdeel had hierbij een hoog ambitieniveau, dat vertaald is in een ontwerp met hoogwaardige ecologische, recreatieve en economische functies.
Het bedrijvenpark richt zich op Schipholgebonden bedrijvigheid, met name op gebied van logistieke dienstverlening. Juist de bijzondere ligging tussen de luchthaven en de hoofdstad legitimeert een hoger ambitieniveau dan op vergelijkbare terreinen in de provincie. Maar niet alleen de bijzondere locatie van het terrein in de regio speelt hierin een rol, ook de ligging van het terrein langs een uiterst kwetsbare ecologische zone vraagt om een zorgvuldige inpassing. Dit heeft geleid tot de aanleg van een aantal groene elementen op het terrein, zoals een parkachtige wandelroute, het vele water en een pakket aan duurzaamheidsmaatregelen. Ook in en bij de bebouwing zullen veel groene elementen gebruikt worden. De ontsluitende ringweg heeft een breed profiel en is ingericht als laan.

Het bedrijvenpark wordt gekenmerkt door de oude polderlijnen van de Lutkemeerpolder. Deze polderlijnen vormen een raamwerk dat is gebruikt bij de ruimtelijke uitwerking van het bedrijfspark. Een van de belangrijke lijnen is uitgewerkt met de hoofdontsluitingsweg en een kunstroute, welke inmiddels gedeeltelijk gerealiseerd is. Door het maken van het begin- en eindpunt krijgt deze lijn een grotere betekenis. Deze lijn doorkruist in oost-west richting het gehele bedrijventerrein, vanaf de TI06 tot de Ringdijk.

De centrale verbindingsroute leidt vanuit de naastliggende woonwijk, via het bedrijfspark naar het recreatiegebied aan de westzijde. Deze route is voor langzaam verkeer uitgewerkt als een kunstroute. Op het kruispunt van verschillende zichtlijnen en verkeersroutes is in de plannen en uitkijktoren gesitueerd, iets buiten het bedrijventerrein, op een schiereiland midden in het natuurgebied. De toren is bereikbaar via een slingerachtige route over een stenen pad dat in hout overgaat en uiteindelijk eindigt in een trap naar boven. Op de top (ca 15 meter) is er een weids uitzicht over het natuurgebied.

FOKKERTERREIN BIJ SCHIPHOL

Het voormalige Fokkerterrein bij Schiphol wordt omgevormd naar een bedrijventerrein.
Na het winnen van de prijsvraag voor de stedenbouwkundige opzet heeft BDP sinds 2005 tevens de opdracht gekregen de openbare ruimte voor het Fokker Logistics Park te ontwerpen. De ambitie voor de inrichting van de openbare ruimte ligt hoog. Met name de rand en de entree van het park verdienen een extra kwaliteit.  Deze is gezocht in de balkons, welke de herkenbaarheid van het Fokker Logistics Park verhogen. De balkons zijn vormgegeven als overhangende vliegtuigvleugels. Ze liggen pal voor de ‘cockpits’ van de bebouwing.

Daarnaast zijn de herkenbare rode lichten op de hoekpunten van de gebouwen aanleiding geweest als landmark van de entree van het Fokker Logistics Park. In de waterpartij van de hoofdentree is een grid uitgezet met rode verlichtingspots die net boven het water lijken te ‘zweven’. De centrale wateras heeft een monumentale waarde gekregen door een dubbele rij bomen aan te planten. In de as van dit water worden ook de rode verlichtingspots toegepast.

POLANENPARK

PolanenPark is de nieuwe werklocatie in de regio Amsterdam, waar succesvol ondernemen samengaat met een goede bereikbaarheid en een centrale ligging. PolanenPark ligt vlak langs de A9 naast knooppunt Rottepolderplein met Amsterdam, Haarlem, Haven Amsterdam en Amsterdam Airport Schiphol in de directe nabijheid. Het park biedt ruimte aan regionaal en nationaal georiënteerde bedrijven in de hogere milieucategorieën.
BDP heeft het beeldkwaliteitplan voor dit park opgesteld en heeft een actieve rol als supervisor bij de verdere ontwikkeling van het gebied. In het beeldkwaliteitplan is gestreefd naar een optimale afstemming tussen het waarborgen van de architectonische kwaliteit en een grote mate van flexibiliteit voor de bedrijven.

Naast het beeldkwaliteitplan heeft BDP tevens een ontwerp gemaakt voor de groene strook die tussen PolanenPark en de A200 in ligt. De parkstrook is vormt als het ware het visitekaartje voor PolanenPark en bepaalt in grote mate de identiteit van het gebied. Naast een waterbassin dat zowel een harde als ook natuurlijke oever heeft, worden in de parkstrook ook een drietal ‘balkons’ opgenomen. De balkons refereren naar de vestingwerken van de nabijgelegen stelling van Amsterdam en zijn beeldbepalende objecten die een kenmerk voor PolanenPark zullen zijn.

Share / print

  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Mail
  • Print